החמץ הפנימי

ניקיונות הפסח מכריחים אותנו כל שנה לעשות סדר חדש – לנקות ולהפטר מכל מה שלא משרת אותנו וזה תופס גם על החמץ הפנימי. זה שלא נמצא מאובק במגירות הבית אלא בחדרי הלב ותאי הגוף. ניקיון שכזה אינו מצריך עבודה סיזיפית קשה עם מטאטא, סמרטוטי רצפה ואקונומיקה אלא זמן שקט עם עצמנו, מבט אוהב פנימה, תודעה מפוכחת והרבה אומץ לזרוק את מה שהחמיץ בתוכנו.


הרמב"ם אמר "בריאות הינה המצב הטבעי של האדם אבל כדי לשמור על בריאותו חייב האדם לשמור על אורח חיים בריא ולהימנע מכל דבר העלול להזיק לבריאותו"


חלק מהניקיון הנפשי והגופני הוא קודם כל לזהות מה מזיק לבריאותנו ואז להימנע מזה, החל מתזונה לא טובה והרגלים רעים וכלה בבינג'ים של התנהגויות מורידות כמו רכילות, שקרים, כעס, גאווה, התרכזות בעצמי, קנאה, תחרות, מחשבות רעות, פחד ועוד שאר ירקות רקובים שאנחנו יודעים לייצר בקלות רבה מדי.

למרבה הצער, לתוך פס הייצור הרצחני הזה שכחנו להכניס את האלמנט הכי חשוב וזה פח זבל שיעזור לנו להפטר מהלכלוך. והרי שזהו כל ענינו של החמץ! זה שמעלה חומציות בגוף ובנפש ומכניס אותנו למקום הצר הזה בתוכנו שנקרא מצרים.


אז מזל שפעם בשנה בפסח מארגנים לנו פח ענקי מהשמיים אליו אנחנו יכולים לזרוק את כל הג'אנק הזה שמפריע לנו להיות מי שאנחנו באמת-

טובים, הגונים, מתחשבים, אוהבים, אחים ובייחוד בני חורין!!


אז לפני הבלגן של החג, קחו לעצמכם רגע ותקשיבו לקול הטהור הזה שבפנים כדי שנוכל להשתחרר ביחד…


חג חירות שמח!

Scroll to Top